اسکیت چیست

اسکیت چیست|رشته های اسکیت

سلام و عرض ادب خدمت تمامی کاربران شهر اسکیت در این مطلب به طور کامل به معرفی اسکیت و زیرشاخه ها یا رشته های اسکیت می پردازیم.بنده خودم زمانی که نوجوان بودم علاقه زیادی داشتم که مطالب مربوط اسکیت را دنبال  کنم اما متاسفانه مطالب مفیدی توی فضای وب گذاشته نمی شد همچنین بعد از اینکه به مربیگری و آموزش اسکیت پرداختم والدین زیادی از من سوال می پرسیدن که چه رشته ای فرزندمون به صورت تخصصی کار کنه من اینجا بود که یک ساعتی در رابطه با تمامی رشته های اسکیت توضیح می دادم و ازشون میخواستم که انتخاب رشته تخصصی رو به فرزندشون بسپارن.علاقه مهمترین عامل و استعداد کمترین تاثیر در شکوفایی کودکان شما دارد پس سعی کنید با مطالعه این مطلب و نشان دادن ویدیو از گرایش های مختلف اسکیت دید فرزندتون به انواع رشته های اسکیت باز کنید تا انتخاب بهتری داشته باشد.

اسکیت چیست؟

در سال ۱۷۶۳ مرلین ژوزف از بلژیک اسکیت را اختراع کرد.اقای ژورف با کفش های اسکیت خود به یک مهمانی در لندن که دعوت شده بود رفت و در آن مهمانی یک آینه گران قیمت را شکست و مجبور به پرداخت خسارت شد.

بعد از آن موسیو پتیبلدی که فرانسوی بود نوع دیگری از اسکیت را اختراع کرد و میخواست با آنها به اجرای حرکات نمایشی پاتیناژ انجام دهد.اما متاسفانه نتوانست.

در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ اسکیت رواج بسیاری پیدا کرد.رشد چشمگیری پیدا کرد.

انواع اسکیت کفشی

۱-اسکیت کواد quad skate

به اسکیت هایی گفته می شود که شامل ۴ چرخ موازی با هم هستند.به این اسکیت ها دربی اسکیت نیز گفته می شود(derby skate)این اسکیت ها بیشتر برای اسکیت نمایشی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرند.

۲-اسکیت اینلاین inline skate

اسکیت اینلاین یا خطی به اسکیت هایی گفته می شود که معمولا شامل ۳ الی ۵ چرخ هستند و تمامی چرخ ها در یک خط بوسیله تیغه اسکیت قرار گرفته اند.امروزه اسکیت اینلاین رشد چشمگیری داشته و به انواع اسکیت و شاخه ها تقسیم می شوند.

انواع رشته های اسکیت

۱-رشته اسکیت سرعت

در این رشته اسکیت سواران از چرخ های بزرگ و با سرعت بالا استفاده می کنند.رشته اسکیت سرعت یکی از مهیج ترین رشته های اسکیت است که در آن اسکیت سوارن با تمرین و یادگیری تکنیک های متفاوت یاد می گیرند که چگونه با حداکثر سرعت ممکن حرکت کنند و در عین حال انرژی کمتری بسوزانند.

زیر شاخه های اسکیت سرعت

 1. تایم تریال
 2. تیم تایم تریال
 3. الیمینیشن
 4. استقامت

۲-رشته اسکیت رولبال

در اینه رشته اسکیت سواران به دو تیم ۶ نفره که هر کدام ۶ بازیکن ذخیره نیز دارند.این رشته ترکیبی از رشته هندبال،بسکتبال و اسکیت است.در رشته رولبال بازیکان می بایست بدون وارد شدن به فضای مشخص شده ۶ متر توپ بسکتبال را به دروازه حریف بیاندازند.

۳-رشته اسکیت فری استایل

رشته اسکیت فری استایل خود شامل ۶ زیر شاخه می شود.همانطور که از نام این رشته پیداست این رشته شامل آزادی و تنوع بسیار بالایی است از این رو به آن freestyle می گویند.این رشته شامل سرعت،پرش،حرکات نمایشی و چرخشی،ترمز های نمایشی و غیره است.برای دیدن آموزش رایگان اسکیت فری استایل اینجا کلیک کنید.

۴-اسکیت هنری

اسکیت هنری همانند اسکیت روی یخ یا پاتیناژ است اما بوسیله اسکیت های رولر(کواد یا اینلاین)انجام می شود.در رشته اسکیت هنری بازیکنان به اجرای حرکات نمایشی همراه با نواخت آهنگ می پردازند که می تواند به صورت انفرادی،دونفره یا تیمی باشد.

زیر شاخه های اسکیت هنری

 1. رشته آزاد
 2. رشته رقص
 3. رشته اجرای هماهنگ
 4. رشته کر
 5. رشته کوارتر(۴نفره)

 

 

۵-رشته اسکیت هاکی

در رشته اسکیت هاکی بازیکنان به دو گروه ۵ نفره که شامل ۴ بازیکن و یک دروازه بان می شود تقسیم می شنود و در دو نیمه ۲۵ دقیقه ای و استراحت ۵ دقیقه ای بین دو نیم به رقابت می پردازند.در این رشته تماس بیش از حد بازیکنان با هم بر خلاف دو گرایش رینک و ایس هاکی خطا محسوب می شود.

زیر شاخه های اسکتی هاکی

 1. رشته رینک هاکی
 2. اینلاین هاکی
 3. آیس هاکی

۶-رشته اسکیت رولر فری استایل اگرسیو

در رشته اسکیت اگرسیو اسکیت سواران با اسکیت های مخصوصی که بدنه بسیار مقاوم و سنگینی  و چرخ ها کوچک و نرمی دارند به اجرای حرکات روی وسایل ورزشی مخصوص شامل رمپ ها،شیب ها،میله ها و سکو ها می پردازند.این رشته با توجه به قوانین به گرایش های مختلفی تقسیم می شود.

زیر شاخه های اسکیت رولر فری استایل اگرسیو

 1. پارک
 2. بست تریک
 3. ورت
 4. بیگ ایر

۷-رشته اسکیت آلپاین

در این رشته اسکیت سواران از سطح شیب دار شروع به مسابقه می کنند و پس از گذشت از پرچم ها به صورت مارپیج خط پایان را رد می کنند.در این رشته بازیکن اجازه دارد ۲ بار به مسابقه به صورت انفرادی بپردازد و در اخر بهترین رکورد برای او ثبت می شود.

زیر شاخه های اسکیت آلپاین

 1. اسلالوم
 2. پارالل اسلالوم
 3. کامباین(ترکیبی)
 4. مسابقات تیمی

۸-رشته اسکیت دانهیل

در این رشته که در مسیر های پرپیچ و خم و بیرون از شهر معمولا برگزار می شود بازیکنان از بالای تپه یا جاده شیب دار به رقابت می پردازند و بازیکنی که بتواند زودتر بقیه از خط پایان عبور کند برنده مسابقه است.

2 دیدگاه برای “اسکیت چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *