معرفی رشته اسکیت فری استایل و زیر شاخه های آن به طور کامل

رشته اسکیت فری استایل

مقدمه

سلام و عرض ادب احترام خدمت کاربران سایت شهر اسکیت امروز قصد داریم به معرفی رشته اسکیت فری استایل بپردازیم.توجه داشته باشید که شما می توانید برای راحتی هرچه بیشتر خود از جدول محتوا زیر استفاده کنید.

رشته فری استایل

رشته فری استایل یکی از شاخه های اسکیت است که خود به ۶ زیر شاخه تقسیم می شود که شامل

 1. کلاسیک classic
 2. بتل battle
 3. پیر کلاسیک pair classic
 4. اسلاید slide
 5. اسپید اسلالوم speed slalom
 6. فری جامپ free jump

معنای فارسی freestyle یعنی سبک آزاد که بیشتر علت نامگذاری تنوع و آزادی زیاد این رشته است.در ادامه به طور خلاصه با تمامی این زیر شاخه ها آشنا می شویم.

۱-فری استایل  کلاسیک freestyle classic

در این شاخه بازیکن یک آهنگ به دلخواه خود که باید بین ۱:۴۵ ثانیه الی ۲ دقیقه باشد انتخاب می کند.(بیشتر یا کمتر بودن از این حد ۱۰ امتیاز منفی برای فرد ثبت می شود)سپس اجرای خود را بین ۳ ردیف مانع با آهنگ هماهنگ می کند و بعد از اجرا داوران مسابقه که تعداد فرد دارند به او امتیاز می دهند.بازیکنان به نوبت اجرای خود را به نمایش می گذارند و با توجه به امتیازاتی که داوران برای آنها ثبت می کنند در آخر رتبه بندی شده و در جدول نتایج نهایی گذاشته می شود.

امتیازات منفی

 1. زدن مانع
 2. زمین خوردن
 3. تعادل از دست دادن
 4. افتادن لباس یا عینک و …
 5. استفاده نکردن از تمامی موانع(بیش از ۵ عدد امتیاز منفی)

امتیاز دهی

امتیاز دهی در رشته کلاسیک به دو بخش امتیاز تکنیکال یا فنی و امتیاز آرتیستیک یا هنری تقسیم می شود.داوران در رشته کلاسیک اول امتیاز تکنیکال یا فنی فرد را در نظر می گیرند و بعد با توجه به امتیاز فنی فرد ۱۰ امتیاز بالا یا پایین تر را برای امتیاز هنری او در نظر می گیرند سپس امتیازات بخش هنری و فنی را جمع کرده و امتیازات منفی را از کل امتیازات کسر می کنند.

ملاک های امتیازدهی در بخش فنی

 1. سختی حرکت
 2. تنوع حرکتی
 3. اجرای ۸ حرکت کامل
 4. پیوستگی
 5. سرعت و نواخت

ملاک های امتیازدهی بخش هنری

 1. عملکرد بدن
 2. موزیک
 3. مدیریت حرکتی

۲-فری استایل بتل freestyle battle

در این شاخه بازیکنان به گروه های ۳ یا ۴ نفره تقسیم می شوند و ۲ تا ۳ راند ۳۰ ثانیه ای به اجرای حرکات بین موانع می پردازند.در این رشته بازیکنان باید سعی کنند مهارت خود را روی هر کدام از خانواده های حرکتی و تک حرکت به نمایش بگذارند و سپس داوران با توجه به مهارت هر کدام از بازیکنان به آنها رتبه ای در گروه می دهد،بعد از آن نفرات برتر اول و دوم به دور بعد راه می یابند.

امتیازات منفی

در این رشته با توجه به اینکه امتیازی توسط داوران داده نمی شود و فقط با هم قیاس می شوند امتیاز منفی وجود ندارد.اما اگر بازیکن مانع بزند،زمین بخورد یا تعادل خود را از دست بدهد روی نظر داوران تاثیر منفی دارد.

امتیاز دهی

امتیاز دهی در این گرایش وجود ندارد و فقط از روی قیاس رتبه بندی می شوند اما مواردی که در مورد امتیاز دهی بخش تکنیکال و عملکرد بدنی در بخش هنری گفته شد همه و همه ملاک های رتبه بندی بازیکنان در شاخه بتل است.

۳-فری استایل پیر کلاسیک freestyle pair classic

در این شاخه بازیکن یک آهنگ به دلخواه خود که باید بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ ثانیه باشد انتخاب می کند.(بیشتر یا کمتر بودن از این حد ۱۰ امتیاز منفی برای فرد ثبت می شود)سپس اجرای خود را بین ۳ ردیف مانع با آهنگ هماهنگ می کند و بعد از اجرا داوران مسابقه که تعداد فرد دارند به او امتیاز می دهند.بازیکنان به نوبت اجرای خود را به نمایش می گذارند و با توجه به امتیازاتی که داوران برای آنها ثبت می کنند در آخر رتبه بندی شده و در جدول نتایج نهایی گذاشته می شود.

امتیازات منفی

امتیازات منفی این شاخه نیز همانند شاخه کلاسیک فری استایل است.

امتیاز دهی

۱٫امتیازدهی بخش  تکنیکال یا فنی

این بخش همانند بخش کلاسیک امتیاز دهی می شود

۲٫امتیازدهی بخش  آرتیستیک یا هنری

این بخش همانند بخش کلاسیک امتیاز دهی می شود.

۳٫امتیازدهی بخش هماهنگی

این بخش همانند بخش هنری وابسه به امتیازدهی فنی است و باید ۱۰ امتیاز بالاتر یا پایین تر از امتیاز فنی کسب شده بازیکن داده شود.در این بخش ۳ مولفه وجود دارد که بازیکنان با رعایت این موارد می توانند امتیاز بالاتری را از داوران کسب کنند.

 1. هماهنگی باریکنان
 2. هماهنگی قرینه
 3. فاصله بین بازیکنان

آموزش رشته اسکیت فری استایل همراه با ویدیو

۴-فری استایل اسلاید freestyle slide

در این شاخه بازیکنان همانند شاخه بتل به گروه های ۳ یا ۴ نفری تقسیم شده و به اجرای اسلایدهای نمایشی می پردازند.همانطور که از نام این شاخه پیداست بازیکنان در چندین راند به رقابت پرداخته و در اخر نفرات برتر به دور بعد راه می یابند.

 ۵-فری استایل اسپید اسلالوم speed slalom

در این شاخه از رشته اسکیت فری استایل بازیکنان با یک پا  و با سرعت بالا بین موانع حرکت می کنند.در شاخه اسپید اسلالوم speed slalom بازیکنان اول به صورت تک نفره بین موانع رکورد های خود را ثبت می کنند و سپس گروه بندی می شوند و به صورت دوئل با هم به رقابت می پردازند،در این رقابت بازیکنی برنده است که ۲ راند از ۳ راند را با زمان کمتری و خطای کمتری ثبت نماید.

۶-فری استایل فری جامپ free jump

در این شاخه از رشته اسکیت فری استایل بازیکنان به ترتیب مشخص شده به پرش از مانع تعیین شده می کنند.ارتفاع مانع از یک سطح پایه شروع شده و به تدریج بالا می رود.بازیکنان باید بتوانند بدون اصابت با مانع از روی آن جهش کنند و بازیکنانی که نتوانند بعد از ۳ بار تلاش بدون خطا از روی مانع عبور کنند از دور حذف می شوند.مسابقه تا حذف نفر اخر ادامه می یابد و نفرات اخر به عنوان نفرات برتر مشخص شده و بهترین رکورد ثبت می شود.

امیدوارم مطالب فوق براتون مفید بوده باشه لطفا برای هرچه بهتر شدن کیفیت مطالب نظرات خودتون در زیر به صورت دیدگاه به اشتراک بزارید.فراموش نکنید که با اشتراک گذاشتن این متن و ارسال برای دوستانتون می تونید از ما حمایت کنید.

2 دیدگاه برای “معرفی رشته اسکیت فری استایل و زیر شاخه های آن به طور کامل

 1. محمدامین فقیهی گفته:

  با سلام و عرض تشکر بابت مطالب بسیار مفیدتون. ذکر نکات فنی طبقه بندی شده و توضیحات اصولی سایت شما رو نسبت به بقیه سایت های فعال در این حوزه متمایز و دلچسب تر کرده. تلاش در جذب افراد به سمت ورزش بسیار کار مفیدی است که سایت شما جذابیت زیادی در این راستا دارد. موفقیت روزافزون و گسترش فعالیت هاتون رو براتون آرزومندم.

  • morteza moradi گفته:

   سلام جناب فقیهی ممنون از لطف شما.البته هنوز جای کار بسیار زیادی داره و انشاالله بتونیم مطالب مفید و جذابی در اختیار علاقمندان و ورزشکاران بزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *