آموزش اسکیت مقدماتی

آموزش اسکیت مقدماتی

با سلام خدمت تمامی کاربران سایت شهر اسکیت همانطور که پیش تر قول داده بودیم امروز در این بخش از وبلاگ قصد داریم به آموزش رایگان اسکیت بپردازیم این آموزش به صورت ویدیوی و همراه با متن گذاشته می شود امید است که با مطالعه و دیدن آن بتوانید به یادگیری این رشته بپردازید.همچنین در صورت مفید بودن این مطلب در پایان با گذاشتن دیدگاه خود به ما کمک کنید تا مطالب خود را بروزرسانی کنیم.

آموزش اسکیت مقدماتی

این دوره آموزشی توسط تیم اکادمی پارمیس اسکیت تهیه و تنظیم شده است و در این سلسله ویدیو های آموزشی سرکار خانم ارزو اکبری به همراه اویسا دولت آبادی به آموزش اسکیت مقدماتی می پردازند.

۱-نحوی پوشیدن صحیح اسکیت و لوازم ایمنی

مهمترین وسیله ایمنی در اسکیت کلاه ایمنی است که باید به دقت و صحیح روی سر فرد قرار بگیرد.کلاه ایمنی اول باید توسط بندهای چفت دار که از بالا به پایین کشیده شده است زیر چانه فرد اسکیت سوار بسته شود و تا جایی لازم سفت شود.سپس کلاه ایمنی باید توسط تسمه ریگلاژ داری که در پشت آن قرار گرفته روی سر فرد به خوبی محکم شود.

نحوی بستن لوازم ایمنی یا ست ایمنی اسکیت

لوازم ایمنی اسکیت شامل یک جفت آرنج بند که معمولا سایز آن کوچکتر از زانو بند ها است،یک جفت زانو بند و یک جفت کف بند یا مچ بند که به صورت راست و چپی وجود دارد و باید به شکلی پوشیده شود که زائده پلاستیکی آن کف دست ها قرار بگیرد و انگشت شصت بازیکن از مچ بند بیرون باشد.توجه داشته باشید که زانو بند ها و آرنج بند ها به صورت جورابی قبل از اسکیت باید پوشیده شود و سپس چسب های آن بسته شود.

پوشیدن پد محافظ لگن اسکیت

این پد ها به به صورت شلوارک در انواع مختلفی وجود دارد در مقابل ضربه ها احتمالی حاصل از خوردن زمین از پشت محافظت می کند.این پد ها می بایست به صورت شلوارک پوشیده شود.

قبل از خرید اسکیت

حتما قبل از خرید اسکیت با مربیان و کارشناسان تخصصی فروش اسکیت مشاوره کنید تا اسکیت مناسب و استاندارد تهیه کنید.همچنین شما می توانید برای راحتی هرچه بیشتر مقاله راهنمای خرید اسکیت را مطالعه بفرمایید.

۲-نحوی بلند شدن صحیح از روی صندلی با اسکیت

بلند شدن از زمین نیز یکی از نکات مهم در هنگام آموزش مقدماتی اسکیت است که اگر به درستی صورت نگیرد می تواند باعث زمین خوردن فرد و آسیب دیدن شود لزا باید نحوی صحیح بلند شدن از زمین با اسکیت را فراگرفت.برای اینکار اول هر دو پا را به صورت عدد ۷ فارسی روی زمین قرار دهید و سپس یکی از پاها را که در ویدیو پای راست است به صورتی قرار دهید که اخرین چرخ وسط چرخ های وسط پای چپ قرار گیرد.وقتی به این صورت قرار میگریم پای راست دیگر امکان لیز خوردن روی زمین را ندارد و حالا با گذاشتن دست ها روی پاها می توانیم از جای خود بلند شویم.

۳-انواع حالت های ایستادن در اسکیت

در اسکیت انواع مختلفی حالت های ایستادن وجود دارد که در دوره مقدماتی آموزشی اسکیت باید این حالت های ایستادن فرا گرفته شود تا در انجام حرکات هنرجو به خوبی از حالت اسکیتش اگاه باشد.

حالت ایستادن پایه یا اماده

در این حالت فرد پاها را به اندازه عرض شانه باز می کند،اسکیت ها روی لبه مرکزی قرار دارند و کمی به سمت جلو خم می شویم همچنین زانوها کمی به جلو خم باید شوند.

حالت ایستادن v

در این حالت پاها به صورت عدد ۷ فارسی روی زمین قرار می گیرید و زانوها کمی به سمت جلو خم می شوند همچنین بالاتنه کمی به سمت جلو خم شده است.توجه داشته باشید که پاشنه ها نباید به هم چسبیده باشند و نوک اسکیت ها باید کاملا از هم دور شده باشند.

حالت ایستادن ۸

در این حالت اسکیت سوار می بایست پاهای خود را همانند عدد ۸ فارسی روی زمین قرار دهد به صورتی که نوک اسکیت ها به هم نزدیک و پاشنه ها از هم دور باشند.توجه داشته باشید که وزن باید روی هر دو پا تقسیم شود و بالاتنه کمی رو به جلو متمایل شود.

۴-نحوی صحیح زمین خوردن و بلند شدن در اسکیت پایه و مقدماتی

در هنگام اسکیت سواری خوردن زمین امری بسیار رایج است و باید آن را به صورت درست و استاندارد یاد گرفت.زمین خوردن می تواند به هر علتی هنگام اسکیت سواری رخ دهد از این جهت باید هنرجو یاد بگیرد که چگونه به طور صحیح زمین بخورد تا اسیب وارد کاهش یابد یا اصلا اسیبی وارد نشود.البته توجه داشته باشید که زمین خوردن اصولی نیازمند لوازم ایمنی استاندارد و خوب دارد.اگر قصد خرید لوازم ایمنی اسکیت را دارید اینجا کلیک کنید.

مراحل صحیح زمین خورد و بلند شدن در اسکیت پایه

ابتدا باید سعی کنید با خم کردن زانو ها و خم شدن به جلو ارتفاع خود را با سطح زمین کاهش دهید سپس باید اول دست ها ،سپس زانو ها و در اخر ارنج ها به زمین برخورد کند دقت داشته باشید که رعایت این اصول در هنگام زمین خوردن بسیار سخت است از این جهت باید در شرایط تمرینی و با سرعت های متفاوت این تمرین را انجام دهم تا در هنگام زمین خوردن به خوبی قابل انجام باشد.

مراحل بلند شدن از زمین در سطح مقدماتی اسکیت

برای بلند شدن از زمین اول یکی از اسکیت ها را به صورت چهار چرخ روی سطح زمین قرار دهید سپس با کمک دست ها پای دیگر را روی سطح زمین قرار دهید به شکلی که به حالت ایستادن هفتی یا v پاهایتان باشد.

۵-قدم زدن یا داک واک در اسکیت پایه و مقدماتی

بعد ار اینکه به خوبی با انواع حالت های ایستادن در اسکیت اشنا شدید حال می بایست یاد بگیرید که چگونه با اسکیت شروع به قدم زدن و اسکیت کردن کنید.برای قدم زدن در اسکیت اول به حالت v ایستاده و سپس به همین صورت شروع به قدم زدن می کنید توچه داشته باشید که نباید قدم های بلند برداشت و با گام های کوتاه و داشتن لبه مرکزی در اسکیت اقدام به قدم زدن فرمایید.این کار را نیز می توانید با قرار گرفتن در کنار یک دیوار یا سکو و کمک گرفتن از ان یا روی یک سطح نرم تر  مثل چمن یا تاتامی انجام داد.

۶-سر خوردن به جلو در اموزش اسکیت مقدماتی

بعد از اینکه به خوبی قدم زدن را بدون کمک گرفتن از میله یا دیوار یاد گرفتید باید سر خوردن به جلو در اسکیت را یاد بگیرید.برای اینکار اول از هر چیزی باید زانو ها خم بالاتنه کمی رو به جلو متمایل شود و سپس به ارامی شروع به قدم زدن و سر خوردن کنید،توجه داشته باشید که برای سر خوردن می بایست کمی پاها را به طرفین و جلو فشار داد و همچنین اسکیت را از چرخ جلو به عقب روی زمین فشار دهید.

۷-سر خوردن موازی به جلو با اسکیت در اموزش اسکیت مقدماتی

بعد از اینکه سر خوردن در اسکیت را به صورت مقدماتی و پایه فرا گرفتید باید به صورت موازی نیز سرخوردن را یاد بگیرید برای اینکار اول از هر چیزی باید به خوبی بتوانید سرعت بگیرید یعنی سرعتی متوسط داشته باشید سپس هر دو پا را به صورت پارالل یا ۱۱ کنار هم قرار دهید و زانو ها را خم کرده و دست ها را به طرفین باز کنید و تا تمام شدن سرعت اسکیت این حالت را حفظ کنید و سپس دوباره اقدام به اسکیت کردن و قرار دادن پای خود در حالت موازی کنید.

۸-کسب تعادل مجدد در اسکیت

هنگام اسکیت سواری احتمال از دست دادن تعادل بسیار زیاد است و معمولا اتفاق می افتد که هنرجو از پشت به زمین می خورد.در قسمت پشتی بدن حز گارد مخصوص اسکیت سواری وسیله ایمنی محافظتی دیگری وجود ندارد از این رو باید سعی شود از پشت زمین نخوریم برای اینکار باید حرکت کسب تعادل مجدد در اسکیت را فرا بگیریم.برای اینکار باید هر زمان که تعادلمان به هم خورد به سمت عقب رفتیم سریعا اقدام به خم کردن زانو و خم کردن پایین تنه و نزدیک کردن دست ها به زانو ها و مچ پا از جلو کردن با این کار از خوردن زمین از پشت جلوگیری می شود و همچنین در صورت زمین خورد از جلو به صورت اصولی می توان از بدن محافظت کرد.

۹-سر خوردن به سمت عقب با اسکیت در اسکیت پایه

برای سر خوردن به سمت عقب با اسکیت اول می بایست در حالت ۱۱ یا موازی پاها را قرار داد سپس کمی به جلو خم شده و زانو ها را نیز خم کنیم.حال می بایست با قرار دادن پاها به صورت A یا ۸ فارسی به سمت عقب سر بخوریم پا زدن در این حالت مستلزم داشتن کمی انعطاف است که پنجه ها به هم نزدیک و پاشنه ها از هم دور باشند.همچنین می توانیم از سمت راست یا چپ پشت سر خود را نگاه کنیم.

۱۰-حرکت ۷ و ۸ از عقب با اسکیت

بعد از اینکه سر خوردن به عقب با اسکیت را به خوبی فراگرفتیم باید حرکت ۷ و ۸ از عقب را اجرا کنیم.این حرکت نیازمند استفاده درست از لبه های اسکیت است پس اول از هر چیزی باید لبه های اسکیت را به خوبی بشناسید.بعد از چند قدم اسکیت کردن پاها را به حالت ۱۱ قرار دهید و با استفاده از لبه داخلی پاها را به سمت خارج فشار دهید و سپس با استفاده از لبه خاجلی پاها را به سمت داخل فشار دهید به این صورت اسکیت ها باز و بسته می شوند.در حالت بسته شدن باید پاها حالت ۱۱ به خود بگیرید و در هنگام باز شدن پاها حالت ۷ فارسی و در حالت نزدیک شدن پاها باید حالت ۸ فارسی بگیرند.

4 دیدگاه برای “آموزش اسکیت مقدماتی

 1. علیرضا گفته:

  با سلام
  بسیار ممنون از آموزش بسیار خوبی که ارائه فرمودید.
  کاش ویدئوهای بیشتری از مراحل بعدی و حتی حرفه ای تهیه می فرمودید.
  با تشکر

  • morteza moradi گفته:

   سلام ممنون از اینکه به ما انرژِی میدین در بخش تخصصی رشته اسکیت فری استایل به طور کامل به آموزش این رشته اسکیت که رشته نمایشی نیز محصوب می شود پرداختیم.اما صحبت شما درسته هنوز در بخش هایی در بحث مقدماتی و تکمیلی ویدیو هایی خوبی گذاشته نشده.اگر ویدیوی با کیفیت مطلوب بتونیم تهیه کنیم حتمی گذاشته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *